התמודדות עם לחץ בראיון עבודה

9

כמי שמראיינת עובדים כבר שנים אין לי ספק שיש נושא אחד שלא מדברים עליו מספיק. מתוך אלפי מחפשי העבודה שהגיעו אלינו דרך מודעות דרושים ראיינתי כמה מאות עובדים. לרובם היה מכנה משותף אחד – הלחץ.

מניסיוני, לחץ בראיון עבודה הוא טבעי לחלוטין, הבעיה היא בדרך שבה מתמודדים איתו. מועמדים מסוימים יכולים להיות "על הנייר" מתאימים במדויק למשרה וכשהם מגיעים אלינו לסי וי פול לראיון העבודה הם פשוט מדברים שטויות, עונים תשובות מחוסר ריכוז, לא ממוקדים, משדרים חוסר ביטחון  ולפעמים אפילו משדרים ביקורתיות או זלזול.

לא מעט מועמדים שראיינתי בסי וי פול היו מתאימים למשרות אך נפסלו ולא התקבלו לעבודה פשוט בגלל שהיו בלחץ בראיון העבודה. היו מקרים שהפער בין האדם שאיתו דיברתי בטלפון כשזימנתי אותו להגיע לראיון עבודה לבין האדם שהופיע לראיון העבודה פשוט היה לא יאומן. לעתים מועמדים אפילו הפגינו חוסר ידע שפשוט לא תאם למציאות ולניסיון שלהם. בשיחות שניהלתי עם המועמדים לאחר הראיונות רובם העלו תשובות דומות – "הייתי בלחץ", "המוח שלי לא עבד מרוב הלחץ " אם הייתי מרוכזת ורגועה הייתי עונה לך אחרת לגמרי" ובעיקר אין ספור סליחות והסברים.

אז מה ניתן לעשות? איך נשארים רגועים בראיון עבודה? צוות המראיינות של חברת סי וי פול אספו לכם כמה טיפים להתמודדות עם הלחץ:

  1. לבדוק טוב לאן מגיעים – חשוב להתכונן לראיון העבודה. תקראו על החברה שאליה אתם מגיעים לראיון, תבדקו בדיוק מה הם עושים, מה המשרה שמוצעת לכם ואפילו מה הכתובת המדויקת אליה אתם מגיעים. זה יעזור להם להימנע מהתבלבלויות מיותרות בדרך ואיחורים מלחיצים ומיותרים. הידע לגבי החברה והתפקיד ימקד אתכם לשאול שאלות נכונות יותר ולענות תשובות ממקדות יותר.
  2. תלבשו משהו נוח אבל רציני – חשוב לדעת איך להתלבש לראיון עבודה. כשמועמד יושב בראיון עבודה בכלל ומול מראיינת של סי וי פול בפרט, הוא יושב מול מראיינת שיודעת לקרוא את שפת הגוף שלו. חוסר נוחות בבגד פשוט מורגשת ומפורשת כלחץ. למעשה, חוסר נוחות בבגד יוצר לחץ. המלצתנו היא להשקיע במראה ועם זאת ללבוש משהו שנוח לנוע בו. אם אתם נוטים להזיע כדאי להביא חולצה נוספת כדי שלא תגיעו לראיון עבודה נוטפים מזיעה.
  3. להיות כנים – המראיינות של סי וי פול ומראיינים בראיונות עבודה מודעים היטב ללחץ של מי שיושב מולם, כך שאין בושה בפשוט להגיד "אני מצטער, אני בלחץ". כך המראיין יודע לקשר את טעויות, גמגום או חוסר ביטחון ללחץ ולא לחוסר ידע. נוסף על כך, כשמועמד אומר שהוא בלחץ באופן אוטומטי אצל המראיין נוצרת אמפתיה, הרי כולנו אנשים וכולנו יודעים מה זה להיות בלחץ תחת עין בוחנת.

לסיכום, צוות סי וי פול ממליץ ראשית כל להיות מודעים להשפעות של הלחץ בראיון העבודה, להיות כנים לגביו, להיות נינוחים, ללמוד על המשרה ועל המיקום שלה היטב ולנסות לנטרל כמה שיותר גורמי לחץ שניתן עוד לפני ראיון העבודה. נסו לדוגמה לבצע סימולציות של ראיון עבודה עם חברים או בני משפחה. טיפ אחרון ולא פחות חשוב – לחייך. ברגע שתחייכו למראיין הוא יחייך אליהם חזרה. החיוך מדבק והוא בסיסה של מערכת יחסים שנבנית בין המראיין למרואיין במהלך הראיון. נוסף על כך, החיוך משחרר נוירופפטידים  שמורידים לחץ.

בהצלחה בראיון העבודה!

דניאל ביטון,

מנהלת שיווק פיתוח עסקי,

סי וי פול גיוס עובדים.

www.cvpool.co.il