סי וי פול מציגים – החסרונות והיתרונות של עבודה מהבית.

laptop-2560051_960_720

באופן מפתיע, מתוך אלפי מודעות הדרושים שאנחנו ב- סי וי פול מפרסמים ואלפי העסקים שמגייסים דרכנו עובדים מעטות המשרות שניתן לבצע מהבית. רוב העבודות שניתן לבצע מהבית הן מעולם ההייטק והעיצוב. לדוגמה, מתכנתים או מעצבים גרפים הן משרות שנפוצות בתחום. בניתוח המשרות שמוצעות ב- סי וי פול, נראה כאילו הטרנד של עבודות מהבית עוד לא השתקע כראוי בישראל, אף על פי הצפיות. עם זאת, הכניסה של האינטרנט והטכנולוגיה מאפשרים יותר ויותר לעבוד מהבית. התקשורת יותר מהירה ויותר יעילה גם אם העובד יושב בבית בפיג'מה.

סי וי פול סורקת – למה כן ולמה לא?

עבודה מהבית נראית, למי שלא התנסה בה, ככיף גדול ואכן יש לה יתרונות לא מעטים. לעובדים בתחום התכנות למשל או משרות אחרות שאינן תלויות באינטראקציה מול אנשים, העבודה מהבית מאפשרת לעבוד בשעות בהן הם בוחרים. היתרון המשמעותי השני הוא החיסכון בזמן שמבוזבז בדרכים שניתן לנצל ביעילות יותר כמו למשל, לנצל לטובת עוד זמן עבודה. יתרון נוסף בולט הוא היכולת לעבוד בנוחות מקסימאלית, בביגוד נוח, בנעלי בית ובלי להתחשב באנשים ובאינטראקציות מולם.

צוות סי וי פול מסביר שברוב המקרים עבודה מהבית היא שלב 'התפתחותי' של עובד שעבד כבר במשרד והמעסיק מרגיש שהוא יכול לסמוך עליו גם אם הוא לא תחת העיניים שלו פיזית. הרבה מקרים של עבודה מהבית מתרחשים בעקבות מחלות של העובדים, של ילדיהם או בתהליך הריון או אחרי לידה וזאת כדי להקל על העובדים את התהליך של להגיע למשרד ועדיין לקבל מהם תפוקת עבודה.

אף על פי היתרונות של עבודה מהבית, צוות סי וי פול מסביר שישנם גם לא מעט חסרונות. החיסרון הראשון והבולט ביותר הוא כמות הגירויים שיש לעובד בבית. בסביבת עבודה שיוצר ארגון ניתן לשלוט באופן יחסי בכמות הגירויים והדברים שיגרמו לעובד לעצור את עבודתו. בבית, העובד יחסית מאבד את הריכוז בעבודה בקלות ועובר מענייני העבודה לענייני הבית, בעיקר אם ישנם אנשים נוספים בבית. החיסרון השני הוא ברמה החברתית. צוות סי וי פול מסביר שבעיה משמעותית נוספת היא כך שבעבודה מהבית  גורמת לחסימה חברתית שפוגעת בפוריות המחשבתית של העובד. ז"א, האינטראקציה של עובד והדיונים שלו עם עובדים נוספים בנושא ההתמחות שלו ועל פרויקטים שמתבצעים מפתחת את החשיבה ואת התהליך.

צוות סי וי פול מציין עוד בעיה נפוצה של עובדים מהבית, בעיקר בתחום ההייטק והתפקידים הבכירים – חוסר יכולת להפקיד בין הבית לבין העבודה. הבית והעבודה מתערבבים בניהם ונוצרים מצבים שהעבודה שואבת את העובד גם בשעות הפנאי שלו, מה שבטווח ארוך פוגע באיכות החיים של העובד.

לסיכום, ההתפתחות הטכנולוגית מביאה איתה יותר ויותר עבודות מהבית ויותר עבודה על בסיס רשת האינטרנט, אבל חשוב להכיר ולקחת בחשבון את היתרונות ואת החסרונות של עבודה מהבית כדי לדעת האם זה מתאים לעובד מסוים ובעיקר, האם זה יפגע בעובד.

דניאל ביטון,

מנהלת שיווק ופיתוח עסקי,

סי וי פול גיוס עובדים.

www.cvpool.co.il